10 lutego 2023
Wydarzenia

Karnawał Hiszpański

I i II suita z baletu „El sombrero de tres picos” („Trójkątny kapelusz”) Manuela de Falli to kompozycje, które nieczęsto możemy spotkać w koncertowych programach. Te rzadko wykonywane dzieła to wspaniałe połączenie rodzimego folkloru kompozytora – muzyki andaluzyjskiej oraz fascynacji twórczością impresjonistów Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela. Historia zawarta w libretcie opowiada o corregidorze – urzędniku zajmującym najwyższą pozycję w miejscowości Guadix, a trójkątny kapelusz to atrybut każdego corregidore.

Bohater zabiega o względy zamężnej młynarki, która sprytnie obnaża zamiary zalotnika, kompromitując go w oczach swojego męża i sąsiadów. I suita z baletu składa się z części: Popołudnie, Taniec młynarki, Corregidor oraz pełnego temperamentu Tańca ogólnego. II suita z kolei to: Taniec młynarza, Taniec sąsiadów oraz efektowna finałowa Jota.

Podczas koncertu zabrzmią także przeboje Zarzueli. Ten tradycyjny, bardzo popularny w Hiszpanii gatunek muzyczny jest odpowiednikiem operetki i opery komicznej. Charakterystyczne dla niego pełne temperamentu rytmy i śpiewne melodie zawierają w sobie łatwo rozpoznawalny, iberyjski charakter.

Juan Jose Navarro, hiszpański dyrygent koncertujący w wielu krajach, wraz z polską sopranistką Anną Barską przeniosą nas wspólnie w barwny świat hiszpańskiej muzyki.

REPERTUAR

Manuel de Falla – I i II suita z baletu „Trójkątny kapelusz”
Przeboje hiszpańskiej operetki – zarzueli

WYKONAWCY

Anna Barska – sopran
Juan Jose Navarro – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu

Zamojski Dom Kultury, ul. Partyzantów 13

Sprzedaż biletów w kasie Orkiestry (ul. Partyzantów 2) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 14.30.
Sprzedaż online: bilety

ical Google outlook Wydarzenia
Skip to content