19. Zamojski Festiwal Kultury „”arte, cultura, musica e…” - Roztańczona Italia
Zwieńczeniem 19. Zamojskiego Festiwalu Kultury „arte, cultura, musica e…” będzie koncert, który przyniesie publiczność wprost do słonecznej Italii – pełnej temperamentu, emocji i muzycznej ekspresji.
20 czerwca 2026 roku o godz. 18:00 na Rynku Wielkim w Zamościu odbędzie się wyjątkowy koncert „Roztańczona Italia” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
Wieczór poprowadzi ceniony dyrygent Tadeusz Wicherek, a solistką koncertu będzie sopranistka Aleksandra Novina-Chacińska. Publiczność usłyszy program inspirowany włoską tradycją muzyczną – pełną pieśni, tańców i melodyjnych tematów kojarzonych z kulturą południa Europy.
Koncert został pomyślany jako widowiskowe zakończenie festiwalu – wydarzenie otwarte, plenerowe i skierowanej do szerokiej publiczności. Symfoniczne aranżacje, wokalne interpretacje i atmosfera letniego wieczoru na zamojskim Rynku stworzą przestrzeń do wspólnego przeżywania muzyki w wyjątkowej scenerii historycznego centrum miasta.
„Roztańczona Italia” to spotkanie z muzyką pełną energii, elegancji i emocji – muzyką, która od lat zachwyca publiczność na całym świecie i niezmiennie kojarzy się z radością życia oraz scenicznym rozmachem.
WYKONAWCY
Aleksandra Novina-Chacińska – soparn
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu
Tadeusz Wicherek – dyrygent
Aleksandra Novina-Chacińska – sopran. Absolwentka LO im . Bolesława Prusa oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Skierniewicach, absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Beaty Zawadzkiej-Kłos. Debiutowała rolą Hrabiny w „Weselu Figara” Mozarta i już podczas studiów rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi. Jest uczestniczką wielu kursów mistrzowskich w Polsce i za granicą. Po zakończeniu studiów kontynuowała naukę pod kierunkiem Teresy Żylis-Gara. Doskonaliła sztukę wokalną pod kierunkiem prof. Jagny Sokorskiej-Kwika, której jest od pięciu lat asystentką. Dzisiaj jest pod opieką wokalną Jacka Laszczkowskiego. W jej repertuarze nie brak pamiętnych partii, jak choćby Halki z opery Moniuszki, która w Teatrze Wielkim w Poznaniu została przyjęta owacjami na stojąco. Jest uczestniczką najważniejszych polskich festiwali muzyczny. Prowadzi aktywną działalność koncertową w Polsce i za granicą. Jest laureatką drugiej nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Manuela Ausensi w Barcelonie (2009), Grand Prix oraz nagrody specjalnej na XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao (2006), nagrody specjalnej na II Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie (2006), finalistką międzynarodowych konkursów wokalnych: „Flaviano Labo” w Piacenza, „Riccardo Znadonai” w Riva del Garda i „Ottavio Ziino” w Rzymie oraz VII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki w Warszawie. Śpiewaczka współpracowała Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą w Krakowie, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Muzycznym w Gliwicach oraz Teatrami w Europie (Kassel, Weimar, Inssbruck, Ryga, Tallin). Premiera „Madame Butterfly” gdzie kreowała tytułową postać stała się wydarzeniem sezonu co doceniła Krakowska publicznoć nagradzając przedstawienie 12 minutowymi owacjami na stojąco. Zagrała nagrodzonym wieloma nagrodami filmowymi „Chrzście“ M. Wrony. Zdebiutowała z ogromnym sukcesem na scenie Teatru w Innsbruck w Austrii partią Magdaleny z opery „Andrea Chenier” Umberto Giordano oraz rolą Małgorzaty w przedstawieniu „Faust” Ch. Gounoda na deskach Deutchesnationaltheater w Weimarze. Ostatnio ( styczeń 2019) jej kunszt wokalny został nagrodzony nagrodą specjalną na I Wiedeńskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Austrii. Od ponad 19 lat prowadzi działalność pedagogiczną w Polsce i zagranicą ( Kuwejt, Italia) , pod jej kierownictwem odbyło się 21 Mistrzowskich kursów wokalnych „Operamore“. Pomysłodawca, solistka i producent płyty „Panie dobry jak Chleb“. Prezes Fundacji Operamore, z którą wyprodukowała hymn Szlachetnej Paczki piosenke „Szlachetne serca“. Laureatka nagrody Osobowość Roku 2025 w Kategori Działalność Charytatywna – za upowrzechnianie muzyki klasycznej i edukację wokalną dzieci i młodzieży w regionie powiatu Grodziskiego. Uczestniczka Zamojskiego Festiwalu Kultury „arte, cultura, musica e…” w roku 2011.

Tadeusz Wicherek – W 1986 roku został laureatem nagrody Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia na „III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga” w Katowicach. W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i równolegle wykładał w Warszawskiej Akademii Muzycznej. Prowadził Orkiestrę Symfoniczną tej uczelni oraz Zespoły Operowe na Wydziale Wokalno-Aktorskim. W 1989 roku zrealizował operę J. Haydna „Die Welt auf dem Monde” oraz musical z własną muzyką „Hilfe die Hermanns Kommen” w Hamburgu. Jest autorem muzyki do kilku sztuk teatralnych. Od 1990 roku jest dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta. Od 1991 do 1995 roku był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze a w latach 1999 –2005 Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Kaliskiej. Od 1990 roku jest dyrygentem, a od 2007 Dyrektorem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, znanej z cyklu telewizyjnego „Z Batutą i Humorem”, z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech. Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej. Dokonał wielu nagrań archiwalnych (WOSPR) dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Nagrał wiele płyt CD w Polsce Niemczech i Finlandii. Występował na międzynarodowych festiwalach, takich jak. „Festiwal Mozartowski” w Warszawie, w Wiedniu, Holandii i Hiszpanii, „Wratislavia Cantans”, „Warszawska Jesień” i „Carintischer Sommer Festival” (Austria). Jest twórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu. Wspólnie z Teatrem Wielkim w Poznaniu powołał do życia Kaliską Scenę Operową, na której zrealizował „Czarodziejski Flet”, „Madama Butterfly”, „Fidelio”, „Rigoletto”, „Barona Cygańskiego” oraz „Widma” Stanisława Moniuszki. Od marca 2007 r. do lutego 2026 roku był Dyrektorem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Jest także Dyrektorem Artystycznym „Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty” oraz „Festiwalu Kultury Włoskiej Arte Cultura Musica e…” w Zamościu. Zajmuje się również reżyserią. W grudniu 2007 zrealizował autorski spektakl „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w Zamościu (kierownictwo muzyczne i reżyseria). Stale współpracuje z Teatrem Wielkim, Operą Narodową w Warszawie – ostatnia premiera „W krainie Czarodziejskiego Fletu”.

Rynek Wielki w Zamościu
Sprzedaż biletów w kasie Orkiestry (ul. Partyzantów 2) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.30.
Sprzedaż online: BILETY

