13 lipca 2023
Wydarzenia

43. Zamojskie Dni Muzyki „”Symfonia 'Włoska’ Mendelssohna”

IV Symfonia A-dur „Włoska” Op. 90 Felixa Mendellsohna – Bartholdy stanowi żelazną pozycję w repertuarach koncertowych na całym świecie. Jest muzycznym wspomnieniem odbytej przez kompozytora podróży po Italii, która miała miejsce w 1830 roku. Utwór ten jest jednym z mistrzowskich dzieł w dorobku artystycznym Mendelssohna a swoją niesłabnącą popularność zawdzięcza niezwykle pogodnej melodyce, śpiewności motywów i tanecznemu charakterowi.

REPERTUAR
Bohdana Frolak – „Dyptyk” na orkiestrę smyczkową:
cz.1  „Żegnaj świecie…”,
cz. 2  „Światło ciche”
Oleksandr Kozarenko – „Sinfonia Estravaganza” na orkiestrę kameralną
Oleksandr Kozarenko – „Concerto Rutheno” na fortepian i orkiestrę kameralną
Walentyn Sylwestrow – „3 Serenady” na fortepian i orkiestrę smyczkową
Felix Mendelssohn – Bartholdy – IV Symfonia A – dur „Włoska” Op.

Dmytro Tawanec

Dmytro Tawanec – pianista. Ukończył ukraińską Narodową Akademię Muzyki oraz studia podyplomowe w tej uczelni pod kierunkiem Wsiewołoda Worobiowa. Jest laureatem Narodowego Konkursu Pianistycznego, finalistą I i II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego pamięci Władimira Horowitza. Wraz z Oleksandrą Zajcevą (Kyiv Piano Duo) zdobył nagrody na wielu konkursach międzynarodowych, m.in. na Konkursie Duetów Fortepianowych CMF (Paryż, 2002), XIX Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta (Czechy, 2005), Międzynarodowym Konkursie „Piano Six Hands” (Marktoberdorf, Niemcy, 2006), konkursach w Kownie (2006) i francuskim Valbergu (2009). Brał udział w Festiwalu Wiosennym w Budapeszcie, Festiwalu Virtuoso (Lwów), Kijowskim Festiwalu Muzycznym, Muzycznych Premierach Sezonu w Kijowie, festiwalu „Bieszczady bez granic” w Sanoku, Letnim Festiwalu w Kopenhadze, Schubertiade (Roskilde, Dania), festiwalu „Dwa dni i dwie noce” (Odessa), I Festiwalu Muzyki Nowoczesnej w Erewaniu, Dniach Kultury Ukraińskiej w Berlinie, Dniach Kultury Kijowa w Moskwie i wielu innych. Od roku 1999 współpracuje z Narodowym Zespołem Solistów Camerata Kijowska. Dmytro Tawanec jest jednym z organizatorów i dyrektorów artystycznych Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sesje muzyki kameralnej” w Kijowie. 

Roman Rewakowicz

Roman Rewakowicz – dyrygent. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie studiował teorię muzyki, a także kompozycję pod kierunkiem Mariana Borkowskiego oraz dyrygenturę w klasie Bogusława Madeya. Występował z orkiestrami symfonicznymi Białorusi, Serbii, Słowacji oraz orkiestrami symfonicznymi filharmonii w Polsce i Ukrainie, wśród nich z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy w Kijowie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii we Lwowie, Narodowym Zespołem Solistów „Kijowska Kamerata”.

Roman Rewakowicz szczególną uwagę poświęca muzyce współczesnej. W 1995 we Lwowie wraz z kompozytorami zrzeszonymi w Lwowskim Oddziale Związku Kompozytorów Ukrainy założył Festiwal Muzyki Współczesnej „Kontrasty”, na którym dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów ukraińskich, jak również ukraińskich prawykonań dzieł kompozytorów polskich. Występował na licznych festiwalach muzyki współczesnej. Bardzo ważnym osiągnięciem artystycznym dyrygenta jest prawykonanie utworu „Wyraj” ukraińskiego kompozytora Oleksandra Szymki na finałowym koncercie 57. Festiwalu Wratislavia Cantans w 2022 roku z udziałem Narodowego Chóru Ukrainy „DUMKA” z Kijowa, Chóru Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia i Orkiestry Filharmonii Narodowej z Warszawy.

Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu „Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie”, którego dziewiąta edycja odbędzie się we wrześniu bieżącego roku.

Jest założycielem i prezesem Fundacji „Pro Musica Viva”, której główną misją jest budowanie polsko-ukraińskim relacji kulturalnych. Fundacja zrealizowała szereg projektów promujących muzykę polską w Ukrainie i ukraińską w Polsce.

WYKONAWCY
Dmytro Tawanec
Roman Rewakowicz
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu

Sala Orkiestry, ul. Partyzantów 2

Sprzedaż biletów w kasie Orkiestry (ul. Partyzantów 2) do piątku w godz. 7.30 – 14.30.
Sprzedaż online: BILETY

ical Google outlook Wydarzenia
Skip to content