Koncert symfoniczny „”Błękitna Rapsodia”
Wirtuozeria, ekstrawagancja i klasyka w najczystszej formie. Te trzy zjawiska będziemy mogli podziwiać podczas koncertu, który wykreują niezwykli artyści polskiej sceny muzycznej, maestro Jerzy Salwarowski – dyrygent oraz jego syn, Hubert Salwarowski – pianista.
Pośród wielu artystów, którzy fascynowali się twórczością Niccolo Paganiniego, znalazł się także polski kompozytor, Witold Lutosławski. Swoje „Wariacje na temat Paganiniego” na fortepian i orkiestrę symfoniczną stworzył w oparciu o temat najsłynniejszego na świecie, 24-ego kaprysu skrzypcowego włoskiego wirtuoza. Oprócz powyższego dzieła, podczas koncertu Hubert Salwarowski wykona także „Błękitną rapsodię” George’a Gershwina. Utwór skomponowany na zamówienie dyrektora orkiestry jazzowej Paula Whitemana, szybko zdobył popularność i miano kultowej pozycji, stając się symbolem amerykańskiej muzyki i kultury.
W drugiej części koncertu zabrzmi IV Symfonia B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena. Kompozytor ten, odznaczający się w swojej epoce nowatorskim spojrzeniem na muzykę, uważany jest za „ojca symfoniki”. Jego wyjątkowy styl kompozytorski, a także modyfikowanie i wzbogacanie składu zespołu orkiestrowego, otworzyły drogę wielu nowym gatunkom muzycznym. Z dorobku Beethovena czerpią do dziś kompozytorzy z całego świata.
WYKONAWCY
Hubert Salwarowski – pianista
Jerzy Salwarowski – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu
Hubert Salwarowski – pianista; ur. 13 maja 1978, Opole. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w klasie A. Dzianowicz w Państwowej Szkole Muzycznej w Katowicach. Kontynuował ją w tamtejszym Liceum Muzycznym pod kierunkiem I. Kryszczukajtis, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Następnie studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, którą ukończył również z wyróżnieniem. Umiejętności pianistyczne doskonalił także na kursach w Dusznikach-Zdroju (Tatiana Szebanowa), Academia Musicale Chigiana w Sienie (Paul Badura-Skoda, M. Campanella i Joaquin Achucarro), w Buckow i Puigcerdzie (Oxana Yablonskaya). Obecnie dzięki stypendium odbywa już drugi rok studia podyplomowe w The Juilliard School w Nowym Jorku w klasie mistrzowskiej prof. Oxany Yablonskiej.
Jest laureatem głównych nagród konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. w 1995 roku – I nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Marii Canals w Barcelonie, w 1999 roku – Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, w 2001 roku – I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Cantu we Włoszech, a w roku 2003 – I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Puigcerda w Hiszpanii.
Występuje z recitalami w kraju i za granicą m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Twórczości Muzycznej dla Dzieci i Młodzieży „Do-re-mi” w Łodzi, festiwalu „Tydzień Talentów” w Tarnowie, Międzynarodowym Letnim Festiwalu „Muzyka i Architektura” w Toruniu, na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju i Mariańskich Łaźniach, a także na letnich festiwalach w Toledo, Puigcerda, Gandii oraz na Festiwalu Flandryjskim w Belgii.
Jako solista z orkiestrą debiutował w wieku 17 lat i od tego czasu współpracuje z orkiestrami w Polsce i za granicą. Występował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, a także koncertował w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Egipcie, Belgii, Austrii, Niemczech i USA. W lutym 2002 roku odbył tournée z Junge Philharmonie Koln, dając dwanaście koncertów, m.in. w filharmoniach w Kolonii, Dusseldorfie, Hamburgu i Bremie, prezentując tam II Koncert fortepianowy c-moll Siergieja Rachmaninowa.
W 2002 roku ukazała się jego płyta kompaktowa, wydana przez wytwórnię DUX, zawierająca nagranie III Koncertu C-dur Sergiusza Prokofiewa z Filharmonikami Szczecińskimi i I Koncertu d-moll Johannesa Brahmsa z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, oba pod batutą Jerzego Salwarowski. Płyta ta otrzymała nominację do nagrody Fryderyka 2003.
Artysta był stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, czterokrotnie Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Katowice. W 2003 roku był trzykrotnie nominowany do „Paszportu Polityki”, a także uhonorowany koncertem w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Jerzy Salwarowski – dyrygent. Urodził się w Krakowie i tam ukończył studia w Akademii Muzycznej – kompozycję u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u Franco Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda Krytyki Muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (zwycięstwo). Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournees koncertowych w Europie. Znajdował się w gronie dyrygentów licznych festiwali, m.in.: Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro i Millenium Pace. Współpracując z polskimi orkiestrami radiowymi dokonał wielu nagrań archiwalnych. Regularnie zasiadał w Jury Międzynarodowych Konkursów Dyrygenckich w Katowicach i Białymstoku i wokalnych w Częstochowie.
Sala Orkiestry, ul. Partyzantów 2
Sprzedaż biletów w kasie Orkiestry (ul. Partyzantów 2) do piątku w godz. 7.30 – 14.30.
Sprzedaż online: BILETY