19 października 2023
Wydarzenia

KONCERT SYMFONICZNY „”SYMFONIA NIEPODLEGŁOŚCI”

10 listopada 2023 roku wykonamy dla Państwa koncert z okazji narodowego Święta Niepodległości pod tytułem „Symfonia Niepodległości”. Tytuł ten pochodzi od utworu Jakuba Kotowskiego z tekstem Ewy Lukas – Janowskiej, w którym spotykają się muzyka i słowo tworząc utwór synkretyczny i wielowarstwowy. Brzmienie orkiestry symfonicznej oraz śpiewu solowego staje się tu bowiem ilustracyjnym tłem dla opowieści o najważniejszych wydarzeniach z dziejów naszej Ojczyzny i drodze do wolności.

„Koncert staropolski” Romualda Twardowskiego to utwór także odznaczający się polskim charakterem. Skomponowany na orkiestrę smyczkową, stanowi pełen wdzięku ukłon dla muzyki polskiego baroku wraz z „pięknem jej harmonii, spokojem i pewną muzyczną oczywistością”, jak przedstawia go sam autor.

WYKONAWCY
Sylwia Strugińska – sopran
Grzegorz Bugaj – narracja
Tadeusz Wicherek – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu

Sylwia Strugińska – sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie prof. Jolanty Gzelli. Doktor sztuki w dyscyplinie artystycznej wokalistyka. Jest również absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Nauk
o Wychowaniu. Od 2005 roku solistka Teatru Muzycznego w Łodzi, gdzie śpiewała partie sopranowe
w operetkach, operach i musicalach J. Straussa, F. Lehara, E. Kalmana, K. Zellera, P. Abrahama, L. Bernsteina, J. Bocka, J. Offenbacha, W. A. Mozarta, St. Moniuszki, L. Różyckiego takie jak: Adela, Annina, Arsena, Hanna Glawari, Walentyna, Pamina, Papagena, Hanna, Wanda, Krysia, Liza, O Lia San, Anastazja, Mi, Hudel, Chawa, Cajtl, Eliza Doolittle, Eileen, Kunegunda i inne. Laureatka Trzeciego Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie, a także uhonorowana Uznaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za niezapomniane kreacje i wieloletnią pracę na łódzkiej scenie. Występowała na wielu polskich festiwalach m.in. na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego, czy Sławomira Pietrasa, a także brała udział w koncertach oraz przedstawieniach operowych i operetkowych zarówno w Polsce jak i poza granicami naszego kraju: w Niemczech, Belgii, Holandii, Litwie, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Spełnia się jako pedagog prowadząc klasę wokalną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie oraz Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w Skierniewicach, gdzie zaangażowanie w pracy pedagogicznej potwierdzają osiągane sukcesy uczniów w konkursach wokalnych. Chętnie wykonuje lirykę wokalną, muzykę sakralną oraz lżejszy repertuar, taki jak piosenki Kabaretu Starszych Panów, Dwudziestolecia Międzywojennego, czy bliskie jej sercu piosenki Anny German.

Grzegorz Bugaj – recytator. Na co dzień Kierownik Redakcji Kultury i Rozrywki w Polskim Radiu Zachód w Zielonej Górze. Autor wielu audycji muzycznych. Miłośnik muzyki dawnej i współczesnej, klasycznej i minimalistycznej, popularnej i alternatywnej. Propagator artystów i koncertów kameralnych. Za tę działalność otrzymał w tym roku Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Lektor, którego głos można usłyszeć w reklamach i audiobookach.

Jakub Kotowski – skrzypek. Absolwent Poznańskiej Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec Prof. Bartosza Bryły .Koncertmistrz Filharmonii Zielonogórskiej, kompozytor oraz aranżer . Najważniejsze kompozycje 2007 Muzyka do filmu „Antoni Serbeński -Wiosna ,Maj ” 2017 rok – koncert zielonogórski na skrzypce i waltornię, w 2018 roku -„Symfonia Niepodległości „.2019 Tryptyk „Klęska ,Walka ,Chwała „-na wojskową orkiestrę dętą. Autor licznych opracowań muzycznych oraz aranżacji dla zróżnicowanych składów wykonawczych. Za skomponowanie Symfonii Niepodległości kompozytor otrzymał nagrodę Gazety Lubuskiej -„Osobowość kulturalna”

Sala Orkiestry, ul. Partyzantów 2

Sprzedaż biletów w kasie Orkiestry (ul. Partyzantów 2) do piątku w godz. 7.30 – 14.30.
Sprzedaż online: BILETY

ical Google outlook Wydarzenia
Skip to content