30 października 2024
Wydarzenia

NASI LAUREACI - Gaja Wilewska oraz Emilia Linka

„Nasi Laureaci” odnosi się do osiągnięć obu młodych artystek i utalentowanych skrzypaczek: Gaja Wilewska i Emilia Linka.

Gaja Wilewska to laureatka prestiżowych konkursów, która w swoim repertuarze mistrzowsko łączy wirtuozerię z głęboką ekspresją.

Emilia Linka, zdobywczyni I nagrody w konkursie „Janko Muzykant” oraz wielu innych wyróżnień, jest ceniona za wyjątkową wrażliwość muzyczną i precyzyjną technikę gry na skrzypcach.

Wieczór otworzą dynamiczne kompozycje Ludwiga van Beethovena, którego pełne energii i emocji dzieła, takie jak jego koncerty skrzypcowe i symfonie, doskonale podkreślają wirtuozerię solistów. Beethoven, jako mistrz harmonii i wyrazu, uchodzi za jednego z najbardziej inspirujących kompozytorów, a jego utwory są stałym wyzwaniem dla każdego artysty.

Kolejnym punktem programu będzie twórczość Maurice’a Ravela, którego subtelność i malarskie brzmienie stanowią niezwykle wymagające pole do popisu dla szkypków. Dzieła Ravela, znane z bogatej kolorystki i emocjonalnej głębi, pozwolą słuchaczom przenieść się w świat francuskiego impresjonizmu, gdzie każdy dźwięk pełni funkcję malarskiego pociągnięcia pędzlem.

Koncert zakończą kompozycje Franza Schuberta, mistrza melodii i liryki. Schubert, twórca wzruszających tematów i pełnych emocji fraz, zbuduje spokojną, kontemplacyjną atmosferę finału koncertu. Jego muzyka, choć często melancholijna, jest pełna piękna i subtelności, co stworzy wyjątkowe zakończenie dla tego wieczoru.

KOMPOZYCJE:
Ludwig van Beethoven
Maurice Ravel
Franz Schubert

WYKONAWCY:
Gaja Wilewska – skrzypce
Emilia Linka – skrzypce
Maciej Tomasiewicz – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu

Gaja Wilewska

Gaja Wilewska – skrzypce. Jest jedną z najbardziej obiecujących i rozpoznawalnych skrzypaczek swojego pokolenia. Jest laureatką ponad 80 najistotniejszych, prestiżowych konkursów skrzypcowych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym we Włoszech, w Polsce, Ukrainie, Słowacji, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Litwie czy Austrii. Otrzymała listy rekomendacyjne od wybitnych muzyków polskiego i zagranicznego środowiska muzycznego. Swą muzyczną przygodę ze skrzypcami rozpoczęła w wieku 7 lat,w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. Im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie dr hab. Magdaleny Kling-Fender. Obecnie jest studentką klasy prof.dr hab.Bartosza Bryły w Akademii Muzycznej im.Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Emilia Linka

Emilia Linka – skrzypce. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat w P S M I i II st. im. W. Kossakowej w Sanoku w klasie mgr Grażyny Dziok. Naukę kontynuuje w Z P S M nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof.dr hab. Łukasza Błaszczyka. Jest laureatką ponad 40 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych. W latach 2021, 2022 i 2023 uzyskała Stypendium Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach programu „Nie zagubić talentu”. W roku 2022 i 2023 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Maciej Tomasiewicz

Maciej Tomasiewicz – dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył studia
w specjalnościach: kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczno-operowa (stopień doktora sztuk muzycznych) w klasie dr hab. S. Bywalca. Uczestniczył w Mistrzowskich Kursach Dyrygenckich prowadzonych przez M. Dittricha, G. Chmurę, J. Kaspszyka czy L. Livingstona. Był związany z Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna Archetti jako skrzypek oraz dyrygent w latac,h 2014-2023. Prowadził z sukcesami Polską Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną w Bytomiu oraz Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Był dwukrotnym beneficjentem programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca: Dyrygent-rezydent. W swoim bogatym i wszechstronnym repertuarze wiodącą linię wyznacza muzyka polska. Jak dotąd nagrał m.in. utwory: R. Bukowskiego, H. M. Góreckiego, E. Knapika, K. Lipińskiego, P. Mossa, S. B. Poradowskiego. Szczególne miejsce w jego repertuarze znajdują kompozycje B. Szabelskiego, wśród których Etiuda, Magnificat, Sinfonietta, II Symfonia Podlaska zostały przez niego na nowo edytowane, wykonane i nagrane. W ostatnim czasie poprowadził premiery operowe “Ja, Sekȕre” Aleksandra Nowaka oraz “Meduzę” Ludomira Różyckiego.

Sala Orkiestry, ul. Partyzantów 2

Sprzedaż biletów w kasie Orkiestry (ul. Partyzantów 2) do piątku w godz. 7.30 – 14.30.
Sprzedaż online: BILETY

ical Google outlook Wydarzenia
Skip to content