16 maja 2024
Wydarzenia

XVII Zamojski Festiwal Kultury „”Beautiful Jazzy Opera”

Rozpoczynamy niezwykłe święto sztuki, kultury i muzyki, które wypełni nasze serca emocjami i zachwyci zmysły!

XVII Zamojski Festiwal Kultury „arte, cultura, musica e…” to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które zapewnia niezapomniane doświadczenia dla miłośników muzyki klasycznej. To szczególny koncert, który gromadzi utalentowanych muzyków, wykonawców, którzy prezentują arcydzieła kompozytorów klasycznych i współczesnych. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu będzie można spodziewać się różnorodności repertuaru.

Pierwsze dni festiwalu 08 czerwca i 09 czerwca zapowiadają się bardzo obiecująco!

W dniu 08 czerwca zapraszamy Was na wyjątkowy koncert „Beautiful Jazzy Opera”. Przekrojowe piękno opery połączone z jazzową nutą zabrzmi w wykonaniu wybitnych artystów: Anny Fabrello oraz Łukasza Załęskiego. Ich głosy ożywią największe arcydzieła włoskiej i polskiej literatury operowej. Towarzyszyć im będzie niezrównane Trio – Leszka Kułakowskiego oraz Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą wybitnego dyrygenta – Tadeusza Wicherka. To wieczór, który zapisze się w pamięci każdego miłośnika muzyki.

WYKONAWCY
Anna Fabrello – sopran
Łukasz Załęski – tenor
Leszek Kułakowski Trio
Tadeusz Wicherek – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu

PROWADZENIE
Paweł Sztompke

Anna Fabrello – sopran. Absolwentka Wydziału Wokalno – Aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej. W 2005 r. zadebiutowała na scenie Opery Bałtyckiej partią Serpiny z opery La Serva Padrona, w reżyserii Doroty Kolak. W 2009 r. wzięła udział w nagraniu dla TV Mezzo wykonując partię Najade w operze „Ariadna auf Naxos” R.Straussa w Seged na Węgrzech. W styczniu 2013 r. uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyka, od tego roku pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2014 r. otrzymała nagrodę Fryderyk w kategorii muzyka symfoniczna i koncertująca za płytę Kilar Angelus /Exodus/Victoria, w kwietniu 2015 została uhonorowana Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za kreację Despiny w operze Cosi fan tutte w reżyserii Marka Weissa. Obok ożywionej działalności artystycznej, prowadzi kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków, były to MasterClass w Szwajcarii, Bułgarii, Chorwacji. W roku 2016 uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyka i pracuje na stanowisku profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku. W dorobku artystycznym posiada wiele nagrań CD. Jednym z ostatnich jest to dwupłytowy album live – „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki, na którym wykonała partię Hanny. Wyjątkowość tej płyty podkreśla fakt, iż otrzymała ona nominację do prestiżowej Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Koncertowała w większości krajów Europy jak również Kolumbii czy Mozambiku.

Anna Fabrello

Łukasz Załęski – tenor. W 2013 r. ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie śpiewu K. Bednarka. Swój warsztat wokalny szlifował pod okiem takich artystów, jak I. Kłosińska, T. Żylis-Gara, K. Kaludov, A. Dobber i O. Peretyatko. Profesjonalną karierę sceniczną rozpoczął w 2010 r., występując w Kochankach z klasztoru Valdemosa w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Jego najważniejsze role operowe to: Faust w Potępieniu Fausta Berlioza, Książę w Rusałce Dvořáka, Nemorino w Napoju miłosnym i Edgardo w Łucji z Lammermooru Donizettiego, Alfred w Traviacie, Książę Mantui w Rigoletcie i Fenton w Falstaffie Verdiego, Stefan w Strasznym dworze, Jontek w Halce i Kazimierz w Hrabinie Moniuszki oraz Rudolfo w Cyganerii Pucciniego. Doskonale odnajduje się także w rolach operetkowych. W repertuarze ma następujące partie: Tassilo w Hrabinie Maricy Kalmana i Barinkay w Baronie cygańskim J. Straussa. W Roku Stanisława Moniuszki wystąpił jako Stefan w Strasznym dworze w Operze Nova w Bydgoszczy (w ramach XXVI Bydgoskiego Festiwalu Operowego), Kazimierz w Hrabinie w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i Max w Beacie w Operze Krakowskiej. Był półfinalistą X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszki w Warszawie.
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wziął udział w projekcie „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, wykonując tenorową partię solową w Te Deum W. Kilara.
W swoim dorobku płytowym ma m. in. rolę Maxa z opery Beata Moniuszki.

Łukasz Załęski

Leszek Kułakowski – to artysta potrafiący swoją muzyką zaskakiwać, prowokować, zmuszać do refleksji i… edukować. Do tego bardzo często są to projekty pionierskie w swojej koncepcji, budowie i przewodniej idei. Leszek Kułakowski sięga bowiem tam, gdzie inni twórcy nie sięgali nigdy albo jeśli sięgali to rzadko, nie wierząc przy tym do końca, czy ów wybór jest aby właściwy.

Leszek Kułakowski

Paweł Sztompke – polski dziennikarz i recenzent muzyczny związany z Programem III i I Polskiego Radia.

XVII Zamojski Festiwal Kultury „arte, cultura, musica e…” jest współfinansowany ze środków Miasta Zamość.

Muzyczna Scena Plenerowa Zamojskiej Akademii Kultury, ul. Akademicka 8

Sprzedaż biletów w kasie Orkiestry (ul. Partyzantów 2) do piątku w godz. 7.30 – 14.30.
Sprzedaż online: BILETY

ical Google outlook Wydarzenia
Skip to content